fbpx

Usuwanie wrastających paznokci

Jest to sytuacja, gdy boczne części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę. Rosnąc wbijają się w nią wywołując ból i stan zapalny. Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych. Jeśli dolegliwości nie ustępują, a ból się nasila, należy zasięgnąć porady lekarza.

Celem leczenia jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualneego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego przed dalszym wrastaniem paznokcia. Najczęściej stosowaną metodą jest tak zwane wycięcie klinowe. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska paznokcia.

Gojąc się, paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Choć początkowo jest nieco węższy niż odpowiadający mu paznokieć na drugiej stopie, już po kilku tygodniach odzyskuje pierwotną szerokość. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są przez lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii:

  • lek. med. Izabela Dzik
  • lek. med. Jacek Żurek – specjalista II stopnia z chirurgii ogólnej. Starszy asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.