Nieoperacyjne Usuwanie Zmarszczek:
Toksyna botulinowa, wstrzyknięta w małej dawce w odpowiednią tkankę mięśniową powoduje lekki paraliż mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki na czole i w okolicach oczu dzięki czemu uniemożliwia kurczenie się tych mięśni i tym samym przeciwdziała marszczeniu się i fałdowaniu skóry. Jedną z cech Botoxu jest fakt, że działa on jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W wyniku zabiegu przy użyciu Botoxu wyraz twarzy nie ulega zmianie przy jednoczesnym zaniku zmarszczek.
Przebieg zabiegu:
Preparat jest wstrzykiwany przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę. Ból związany z zabiegiem jest minimalny i z tego też względu zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a więc bezpośrednio po nim pacjent może wrócić do swoich aktywności. Zabieg trwa około 15 minut i jego czasochłonność zależy od liczby usuwanych zmarszczek. Botox zaczyna działać po upływie 2 do 3 dni po zabiegu, pełny efekt jest widoczny po upływie minimum 14 dni od dnia zabiegu. Efekty utrzymują się około 6 miesięcy, po czym stopniowo zanikają Zabieg może być wielokrotnie powtarzany. Każde powtórzone wstrzyknięcie Botoxu wydłuża czas utrzymywania się efektów i tym samym kolejne zabiegi mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu bez zmniejszenia skuteczności terapii.
Wskazania do zabiegu:
- zmarszczki między brwiami
- poziome linie czołowe
- “kurze łapki”
- leczenie nadpotliwości (doły pachwowe, skóra dłoni i stóp)
Skutki uboczne:
Do najczęściej niepożądanych skutków należy zaliczyć tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Czasami toksyna botulinowa może oddziaływać na sąsiadujące mięśnie i powodować przemijające osłabienie ich pracy. Wyjątkowo może dojść do niewielkiego lecz odwracalnego objawu opadania powieki i brwi, trwającego przez okres 1 do 2 tygodni. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy.
Zalecenia:
Po zabiegu pacjent przez 4 godziny nie powinien się schylać i kłaść.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A,
- uczulenie na toksynę lub jej kompleks białkowy (z wyłączeniem Boccuture),
- infekcja w miejscu, w którym ma być podany preparat,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- czynny proces nowotworowy,
- niektóre choroby neurologiczne, a zwłaszcza te z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np. miastnia gravis,
- niektóre schorzenia autoimmunologiczne,
- nierealne oczekiwania pacjenta,
- nadmiar skóry na powiekach i czole,